11 мая 2024, суббота, 0:17
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 80
0 +
кака, 12:49, 6.08

Опоздали вы батюшка ...
тут уже "коричневая чума" в стадии прогресса...

Ответить
0 +
Крамбамбуля, 12:56, 6.08

Ой вэй! Видимо с беларуским этносом все в порядке. И общались с ним на белорусском, и телевидение было белорусскоязычное, и газеты были белорусскоязычные и в школах и ВУЗах на белорусском тоже говорили. Да, видать проблема только с еврейским этносом. Видимо за это и надо бороться...

Ответить
0 +
Валерий, 13:14, 6.08

Ну и что, что нет памятника Михоэлсу. Зато памятников Ленину, улиц имени Урицкого ,Свердлова, К.Маркса ,Володарского не сосчитать.И вообще, еще кто-то из известных деятелей говорил, что у каждого человека есть свой любимый еврей-например,Павел Якубович.Не там Стонов антисемитов ищет.

Ответить
0 +
Дед Михед, 13:14, 6.08

"белорусские чиновники «советского образца...отличаются ненавистью к евреям»
Шалом! Вы таки не поняли, уважаемый Стонов главного! Да они просто всех ненавидят!

Ответить
0 +
Глада, 13:39, 6.08

В стране рабов нет национальностей. Любое воспоминание о своей национальности, будь ты русский, белорус или еврей, встречает сопротивление, потому, что это лишнее проявление свободы, которое чуждо менталитету этой страны.

Ответить
0 +
as, 13:40, 6.08

Дед Михед, 13:14, 6.08

"белорусские чиновники «советского образца...отличаются ненавистью к евреям»

== небольшое уточнение : ненависть к евреям, беларусам и американцам, т.е. всем тем, кого ненавидят русские по тем или иным причинам. Они не советского, они русского образца. Не устану повторять - практически ВСЕ ключевые должности в стране занимают русские и это наша беда...

Ответить
0 +
Маша, 13:42, 6.08

К сожалению, в докладе не отмечено, что до сих пор в столице нет памятника и проспекта В.Быкова, великого сына Беларуси.

Ответить
0 +
hokeist-------iz-----kolhoza, 13:44, 6.08

oni----eti------'' podlizi'' ----vzeli------primer-----s-------'' batki'' ----a----''batka''------- -----vzel-----------primer----s------irana-------i----raznih-----'' ahmadidzanov''----------- --------kogda--------- prodaval-----oruzie----raznim----terarugam-------

Ответить
0 +
wolf, 13:50, 6.08

Вон лукавый проспект Машерова убил, и что после.
Так что про евреев вообще можно не заикаться :(

Ответить
0 +
лысы, 13:59, 6.08

Неужели уж так давно к зтой самой "ненависти" имел непосредственное отношение к примеру " щыры белорусс" шельман?

Ответить
0 +
Дед Михед, 14:02, 6.08

as, 13:40, 6.08
Дед Михед, 13:14, 6.08
"белорусские чиновники «советского образца...отличаются ненавистью к евреям»
==================================================
аs! Это не я сказал, это сказал Стонов! Что сказал я, - читай ниже)))))))))

Ответить
0 +
Бенедзікт, 14:04, 6.08

Я шчыра здзіўлены надзвычай малой колькасці школаў з выкладаннем на беларускай мове, а таксама адсутнасці дзяржаўнай сістэмы дапамогі тым, хто хоча асвоіць родную мову», — сказаў Стонаў.
----------------------------------------------
На Беларусі найперш квітнее беларусафобія (!) і натуральна іншыя формы расізма - антысэмітызм, нянавісьць да іншых рас...
Там дзе беларусафобія, тамака і спадарожны "букет" імпэрскага расейскага паходжаньня - нянавісць да ўсяго нацыянальнага.
Але дзякуй спадару Стонаву за ўвагу да Беларусі і выкрыцьцё той сітуацыі якая існуе ва ўмовах спрыяльных для расейскай неакаляніяліскай палітыкі.

Ответить
0 +
as, 14:13, 6.08

Дед Михед, 14:02, 6.08

==я просто недописал, что ты писал ниже:
"Шалом! Вы таки не поняли, уважаемый Стонов главного! Да они просто всех ненавидят!"
Как раз русских они то и любят ))

Ответить
0 +
Юрась, 14:18, 6.08

Евреи как всегда. Ничего нового. То что в Беларуси нет ни одной белорусской гимназии их не трогает. Милейший, у нас половина (большая) чиновников евреи, и то что евреи относятся к евреям имено так, это их право.

Ответить
0 +
усатый, 14:24, 6.08

Чушь какая-то... ненависть к евреям в Беларуси была бы более естественной чем ненависть в Беларуси к беларусам. Но я за всю жизнь видел только ненависть к беларусам, к евреям не видел, наоборот народ часто говорит: от хитрый еврей пробился в чиновники. Причем совсем без ненависти, побольше бы было чиновников-евреев может быть ЛАГа бы скинули... И экономика бы нормальная была...

Ответить
0 +
АЛЕКСАНДР ПАТРИОТ, 14:25, 6.08

ДЛЯ Дед Михед, 13:14, 6.08

практически ВСЕ ключевые должности в стране занимают русские и это наша беда...

ВЫ ЛИБО ЗАБЛУЖДАЕТЕСЬ ЛИБО ИГРАЕТЕ НА РУКУ ОПРЕДЕЛЕННЫМ СИЛАМ
НАПОМНЮ
ШЕЛЬМАН- БЫВШ ГЛАВА СОВ. БЕЗ
П. ИЗЯВИЧ ЯКУБОВИЧ- ДЕПУТАТ, ПОЛНОМОЧНЫЙ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ПРЕЗИДЕНТА ПО ИНОСТРАННЫМ ДЕЛАМ.
САША АБРАМОВИЧ - ГЛАВА СОВЕТА ЕРСПУБЛИКИ (94-2008г)Ъ
ЖИДОБИН (ЖИ ШИ ПИШИ С И) - ГЛАВА СОВЕТА РЕСПУБЛИКИ

Ответить
0 +
Волгин, 14:28, 6.08

Непонятно. Почему евреям должны быть какие-то особые условия?

Есть музей Отечественной войны - какой "музей холокоста" ещё нужен?

Нет финансируемых государством еврейских музеев и радиостанций? А польские, татарские, украинские музеи и радио на содержании государства разве есть?

Собственность, которой владели до 1917-го года, не возвращена никому. Ничем тут еврейские общины не отличаются от всех прочих пострадавших.

Если князья Трубецкие предъявят "права" на земли под Бешенковичами (понимаешь, владели до 1917-го) и получат отказ - это не будет "дискриминация русских"?

Ответить
0 +
Бенедзікт, 14:32, 6.08

Тое, што на Беларусі расейцы займаюць ключавыя пасады на ўсіх узроўнях не сакрэт. Тое, што яны ёсьць апірышчам беларусафобіі (і інш. нацыянальнай нянавісьці) - факт.

Калі беларусы будуць самі камандаваць у сваёй краіне, замест расейскіх акупантаў і калябарантаў, вось тады і ня будзе на Беларусі нацыянальнай нянавісьці, якая імпартавана на Беларусь з імпэрскай, людажэрскай Расеі.

Ответить
0 +
Юрась, 14:36, 6.08

Да и кстати, у меня в Назарете живет один знакомый еврей, так вот он с большим удовольствием носит красно-зелёную шапочку! Большой привет тебе Игорь!

Ответить
0 +
mmm, 14:39, 6.08

....Волгин, 14:28, 6.08

Непонятно. Почему евреям должны быть какие-то особые условия?

Есть музей Отечественной войны - какой "музей холокоста" ещё нужен?

...... Если князья Трубецкие предъявят "права" на земли под Бешенковичами (понимаешь, владели до 1917-го) и получат отказ - это не будет "дискриминация русских"? ....

А почему надо считать до 1917? До раздела Речи Посполитой их здесь не стояло. Они сами всех задискриминировали.

Ответить
0 +
Не понял, 14:40, 6.08

Думаю, особые условия нужны всем без исключения. Церкви вернули, монастыри и прочее имущество вернули. Значит и остальное всем должны вернуть. Ведь советская власть хищно всё отобрала.

Ответить
0 +
Свищ, 14:43, 6.08

В своё время Ельцина, Пугачёву и многих других называли евреями. Это для АЛЕКССАНДРА ПАТРИОТА
А говно есть у любого народа.

Ответить
0 +
Глада, 14:45, 6.08

Если князья Трубецкие предъявят "права" на земли под Бешенковичами (понимаешь, владели до 1917-го) и получат отказ - это не будет "дискриминация русских"?
==========================================================
Нет, не будет. Прецеденты в мире уже сеть. (Чехия и Судеты). Оккупанты и колоборанты не имеют права жить на территории суверенного государства.

Ответить
0 +
Дед Михед, 14:47, 6.08

АЛЕКСАНДР ПАТРИОТ, 14:25, 6.08
ДЛЯ Дед Михед, 13:14, 6.08
ВЫ ЛИБО ЗАБЛУЖДАЕТЕСЬ ЛИБО ИГРАЕТЕ НА РУКУ ОПРЕДЕЛЕННЫМ СИЛАМ
=====================================================
Вы что Александр, обкурились!?!? Я написал, что для наших чиновников не существует понятия народ, нация, народность...Для них человек-не чиновник или нижестоящий чиновник - БЫДЛО! Это как при сталине, евреи расстреливали евреев, грузины -грузин, а русские русских!
А вот ваша фраза "ИГРАЕТЕ НА РУКУ ОПРЕДЕЛЕННЫМ СИЛАМ" - говнецом отдает...не так ли?

Ответить
0 +
Василь, 14:59, 6.08

И вообще, если бы о этносе белорусском не заботились, нас бы давно вытеснили узбеки и туркмены... работа в Беларуси сейчас есть... Хватит наводить смуту, работайте лучше!!!

Ответить
0 +
as, 15:12, 6.08

АЛЕКСАНДР ПАТРИОТ, 14:25, 6.08
ДЛЯ Дед Михед, 13:14, 6.08
============
отвечу за Деда Михеда, тем более, что адресуется мне.

Евреи уже много веков живут на нашей земле. В отдельные периоды истории их было более 40%. Не вижу ничего плохого, чтобы они занимали ключевые посты в РБ. Всех, кого вы перечислили, плюс такое же количество беларусов все равно несравненно меньше, чем русских, которые никогда не являлись коренным населением Беларуси. Даже сегодня русскими называют себя только 10-20% жителей. В управлении (не только в политике) - гораздо больше половины, они и определяют вектор развития страны...

Ответить
0 +
Михась, 15:20, 6.08

Мужики, ну что за привычка искать всегда виноватых. Да есть несколько челвек в правительстве не беларусов. Ну и что? Они, что, погоду делают? Основная масса руководства страны, парламента - это чистокровные беларусы. И неужели несколько человек не беларусов влияют на жизнь страны? Вы послушайте на каком языке они говорят и сразу узнаете из какого они колхоза (совхоза). Так и в многомилионной России всё время ищут крайних, забыв посмотреть на себя. Только от нас беларусов и зависит, что мы в таком дерьме оказались.

Ответить
0 +
privet13, 15:44, 6.08

Леня, вы себе льстите. Чиновники в равной степени любят "нагибать" всех, кто ниже них, т.к. периодически их ставят "в позу" вышестоящие.

Ответить
0 +
nik_k, 15:50, 6.08

Da cdes ne problema nacional'nsti! Eto- problema bidliachego mentaliteta chinodralov, kotorie zabili otkyda ix zarplati berutsa. Y nix skotskii i zarazitel'nii princip "klyi blijnego, sri na nijnego". Kyriatnik, iti ego mat'...

Ответить
0 +
Бенедзікт, 15:53, 6.08

Михась, 15:20, 6.08

Мужики, ну что за привычка искать всегда виноватых. Да есть несколько челвек в правительстве не беларусов. Ну и что? Они, что, погоду делают? ...
-------------------------------------------
"Не несколько человек", ня трэба хлусіць.
Усе сілавыя установы, Адміністрацыя прэзідэнта, мінэканомікі... Не кажучы ўжо пра глаўкі і ўправы... Суцэльныя расейцы і прышлыя...

Ответить
0 +
Gleb, 15:55, 6.08

Вот везде эти жиды влезут... у нас тут с беларусами в Беларуси проблемы, а он сделал вывод... птьфу... вот пока вы так будете делать, вас будут ненавидеть не только чиновники...

Ответить
0 +
Val, 15:56, 6.08

Ребята, вы просто немножечко не поняли, кто такой Стонов. Это такой же чиновник, только из-за кордона. У него есть одна пластинка. Она про евреев. Вот он ее и ставит. Ну нету у него для вас другой музыки.
Как в том анекдоте: вчера на стройке упал башенный кран. Казалось бы, при чем тут евреи...

Ответить
0 +
рассовая теория?, 16:04, 6.08

АЛЕКСАНДР ПАТРИОТ, 14:25, 6.08

ВЫ ЛИБО ЗАБЛУЖДАЕТЕСЬ ЛИБО ИГРАЕТЕ НА РУКУ ОПРЕДЕЛЕННЫМ СИЛАМ
НАПОМНЮ
ШЕЛЬМАН- БЫВШ ГЛАВА СОВ. БЕЗ
П. ИЗЯВИЧ ЯКУБОВИЧ- ДЕПУТАТ, ПОЛНОМОЧНЫЙ ПРЕДСТАВИТЕЛЬ ПРЕЗИДЕНТА ПО ИНОСТРАННЫМ ДЕЛАМ.
САША АБРАМОВИЧ - ГЛАВА СОВЕТА ЕРСПУБЛИКИ (94-2008г)Ъ
ЖИДОБИН (ЖИ ШИ ПИШИ С И) - ГЛАВА СОВЕТА РЕСПУБЛИКИ
__________________________________________

Из всех вышеперечисленных Еврей только Якубович...

все остальные по девятому колену...

Ответить
0 +
ррр, 16:04, 6.08

проста Шельман всех ЗА...И.пал,поэтому и говорят :)

Ответить
0 +
Стабилиздец, 16:28, 6.08

А по три-девятому колену все. Читай Библию

Ответить
0 +
москаль, 16:30, 6.08

as, 13:40, 6.08

== небольшое уточнение : ненависть к евреям, беларусам и американцам, т.е. всем тем, кого ненавидят русские по тем или иным причинам. Они не советского, они русского образца.............................
======================================================================
А вот это уже попахивает шовинизмом.

Ответить
0 +
Михась, 16:35, 6.08

Бенедзікт, 15:53, 6.08

Не нужно подогревать неприязнь к русским. Народ там нормальный, а верхушка и там гнилая, думает только о бабле, как и в Беларуси. Им пофиг кто ты и как тебя зовут, а вот для того, что бы отвлечь внимание от себя , они и подогревают таких как Вы.

Ответить
0 +
as, 16:57, 6.08

москаль, 16:30, 6.08

==скажи, что это не так...
Ну напиши, что ты уважаешь евреев и любишь американцев.
Ну просто хотя бы напиши...

Ответить
0 +
Бенедзікт, 17:11, 6.08

Михась, 16:35, 6.08

Бенедзікт, 15:53, 6.08

Не нужно подогревать неприязнь к русским. Народ там нормальный, а верхушка и там гнилая...
------------------------------------
Адносіны да расейцаў на Беларусі падаграюць яны самі, сваімі адносінамі да беларусаў, да нашай культуры, да нашай мовы, да нашай краіны.
У жыцьці мы не сутыкаемся зь вярхушкай.
Бач вярхушка гнілая... дык што гэтую вярхушку не нам навязалі, а беларусы самі стварылі?
Хапае выказваньняў гэтых "братьев" да нашай краіны і ўсяго беларускага. Ня трэба беларусаў трымаць за дурняў.

Ответить
0 +
Телега и лапти, 18:14, 6.08

А как к цЫганам ?

Ответить
0 +
Garik, 18:33, 6.08

а не эти ли евреи, которые сегодня так страдают от антисимитизма и стонут господину Стонову, еще недавно боясь беларуского национализма двумя руками голосовали за промоскальскую власть, двуязычие и смену символики???!!! Разве не они хотели прорусского руководства в Беларуси, разве не они выдыхали с облегчением, что им больше не надо учить мову? Только все позабыли, что процветания нац. меньшинства не возможно без процвитания титульной нации коей является Беларуская. И будут вам габрэйския школы, свободные союзы поляков и даже русские общины, будут вам синагоги, костелы и церкви, но при одном условии: Беларусы и их культура всегда непоколебимо должны иметь главенство на беларускай земле!!!

Ответить
0 +
Garik, 18:55, 6.08

а не эти ли евреи, которые сегодня так страдают от антисимитизма и стонут господину Стонову, еще недавно боясь беларуского национализма двумя руками голосовали за промоскальскую власть, двуязычие и смену символики???!!! Разве не они хотели прорусского руководства в Беларуси, разве не они выдыхали с облегчением, что им больше не надо учить мову? Только все позабыли, что процветания нац. меньшинства не возможно без процвитания титульной нации коей является Беларуская. И будут вам габрэйския школы, свободные союзы поляков и даже русские общины, будут вам синагоги, костелы и церкви, но при одном условии: Беларусы и их культура всегда непоколебимо должны иметь главенство на беларускай земле!!!

Ответить
0 +
Фрабел., 19:59, 6.08

Михась, 16:35, 6.08

Бенедзікт, 15:53, 6.08

Не нужно подогревать неприязнь к русским. Народ там нормальный, а верхушка и там гнилая...
------------------------------------
У нармалёвага беларуса павінна быць не проста непрыязнь к русскім... Расейцы - ворагі Беларусі і нашаму будучаму, бо вярхушку выбіраюць і падтрымліваюць простыя расіяне -
народ. А хто як не Расея ўжо 15 год падтрымлівае фюрэра-Луку заўсёды і паўсюду, не народ наш беларускі, не нашу будучыню, а зло - ублюдка - Луку. Тут і блізка не пахне братэрствам, не кажучы пра маральнасць, сумленнасьць. Стагодзямі зло ў розных праявах прэцца да нас з усходу - з Расеі, і яшчэ стагодзямі не адмыцца Расеі ад ГЭТАГА !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ответить
0 +
Шёл мимо, 20:28, 6.08

Телега и лапти, 18:14, 6.08

Это отдельный разговор

Ответить
0 +
Несьцерка, 22:20, 6.08

Валерий, 13:14, 6.08
Ну и что, что нет памятника Михоэлсу. Зато памятников Ленину, улиц имени Урицкого ,Свердлова, К.Маркса ,Володарского не сосчитать.И вообще, еще кто-то из известных деятелей говорил, что у каждого человека есть свой любимый еврей-например,Павел Якубович.Не там Стонов антисемитов ищет."

- 100%
+ Архітэктура нават пасьляваеннага галоўнага праспэкту Менску спрэс жыдоўская (сымболіка, арнамэнт...) і ім яшчэ мала. Адно слова - "жыды" :))

Ответить
0 +
NB, 23:51, 6.08

Жаркая полемика по пятой графе, которую, как никто в мире (хотя и в мире существуют и "пятая графа", и всё с нею связанное), любовно выпестовала советская власть и ее всеобъемлющая лубянка, может продолжаться бесконечно долго. И стороны, стоящие на противоположных берегах, не будут слышать друг друга, как бы сильно они ни кричали друг к другу.

Парадоксально, но именно советская власть, которая представляла себя миру как власть интернациональная (знаменитая ленинская "автономия вплоть до отделения"), власть, которую делали в большинстве своем инородцы (как презрительно именовали в Российской империи тех, кто нерусский, притом что все императоры российские уже к ХIX веку были немцами по крови), - эта самая власть, переселявшая народы, мордовавшая их, унижавшая и расстреливавшая, персонифицировалась в инородце-уродце, кровавом палаче, выродке рода человеческого, какого не знала История за все века своего существования, - Сталине. Этому подлецу всех времен и народов рядом с Минском стоит памятник, поднятый из советского праха. На его идеях воспитывался и, его идеями вдохновляясь, мудро руководит страной ЛАГ. Чему же удивляться, о чем спорить и зачем клеймить друг друга, если мы живем в ГУЛАГе, только образца ХХI века?

У мерзавцев, к кому бы роду-племени они ни принадлежали, нет национальности. Они - просто МЕРЗАВЦЫ! Им нельзя подавать руки. И никакие бюро по правам человека их никогда не образумят. А гнобить они будут всех, без разбора пятой графы, кто стоит на их пути к феодальному абсолютизму.

Ответить
0 +
VadimIRE, 0:25, 7.08

Честно сказать,не ожидал такого категоричного отношения к евреям на хартии...Это у нас,на Беларуси...Чем от Лу отличаетесь,да идола его Адольфа? Многие разочаровали.

Ответить
0 +
James Bond, 1:10, 7.08

Царь-колокол не звонит, поломатый.
Царь-пушка не стреляет, мать ети!
И ясно, что евреи виноваты,
Осталось только летопись найти.
И. Губерман

Ответить
0 +
me, 1:32, 7.08

Евреям хоть в Израиль удрать можно из этого сасута, А чистокровным беларусам куда драпать?

Ответить
0 +
ARMOR, 2:59, 7.08

Вот это я называю откровениями мрази. Сегодня Вам евреи помешали, завтра литовцы, послезавтра начнете делить соплеменников на этот лучше, а этот хуже. Возможно даже по форме черепа. Мне стыдно, что я живу с Вами в одной стране.

Ответить
0 +
Россиянин, 9:07, 7.08

Смотрите-ка... они еще рыпаются.. "падтрымливали" видите ли рооссияне Луку-"фюрера", а бульбаши такие невинные создания... Видели кого выбирали - ешьте хоть и подавитеСЯ!

Ответить
0 +
baruh, 10:06, 7.08

Смрад ксенофобии исходит от ваших комментариев "шаноунае спадарства". Стонов прав, только он еще не заметил, что антисемитизм жив "во всей красе" и среди народа. И сейчас вам мешают евреи, которых на Беларуси уже раз, два и обчелся. Недоработали ваши деды, чьи руки по локоть в еврейской крови.
Продолжайте топтать еврейские могилы, танцевать на еврейских костях.
Жить вам еще тысячу лет в дерьме под руководством полуграмотных, полубезумных правителей.

Ответить
0 +
Фрабел., 10:42, 7.08

Россиянин, 9:07, 7.08

Смотрите-ка... они еще рыпаются.. "падтрымливали" видите ли рооссияне Луку-"фюрера", а бульбаши такие невинные создания... Видели кого выбирали - ешьте хоть и подавитеСЯ!

Не быў бы ты, россиянин, расейцам. Расея падтрымлівае не толькі фюрэра-Луку, а ўсё зло ва ўсім свеце, усіх дыктатараў і разную шваль злачынную - мілошавічэй, садамаў з хусэйнамі, фідэляў з Кубы, хамасаў-тэрарыстаў, карымавых з Узбекістану і г.д.
Табе мала, каб заткнуцца ???
Да, беларусы выбралі Луку, але калі ён страціў легітымнасьць ад сваіх злачынстваў - дзяржаўны пераварот, забойствы беларусаў, фальсіфікацыя "выбараў і рэферэндумаў" і тысячы іншых, "братэрская" Расея заплюшчывала вочы і плавала на наш народ, бо ёй выгадна мець такога вырадка пры ўладзе, і ва ўсіх еўрапейскіх структурах з пенаю ў роце
абараняла зло - дыктатара, пляваўшы на нас, а зато заўсёды не забывае стукаць сябе ў грудзі, што мы самыя блізкія браты.
ГАНЬБА КДБістскай Расеі !!! і ЖЫВЕ БЕЛАРУСЬ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ответить
0 +
Руки прочь от Грузии!, 10:46, 7.08

Россиянин, 9:07, 7.08

Смотрите-ка... они еще рыпаются.. "падтрымливали" видите ли рооссияне Луку-"фюрера", а бульбаши такие невинные создания... Видели кого выбирали - ешьте хоть и подавитеСЯ!
________________________________________

Видели - не видели. Это наше дело. Его бы давно уже переизбрали, если бы не российская подрывная деятельность на территории РБ. К стати, вы уже и сами не можете ничего решить и никого переизбрать у себя. "Видели кого избирали. Ешьте." И похоже, вы УЖЕ подавились: Россия отброшена лет на 100. Царь, министры, толстопузые генералы, капиталисты, жандармы и 100 млн. безмолвных голодранцев.
....А мы не пропадем. Вот увидите.

Ответить
0 +
Здань, 11:00, 7.08

Россиянин, 9:07, 7.08

Дык калi нашы маскалi з вашымi маскалямi малако дзялiлi, вашыя адкрыта сказалi што каб не яны i 50 млрд $ - Луку ужо скiнулiб.

Ответить
0 +
Здань, 11:23, 7.08

baruh, 10:06, 7.08
Смрад ксенофобии исходит от ваших комментариев "шаноунае спадарства".

Дзе ты тут "шаноунае спадарства" бачыу? Welcom to Russia!

Ответить
0 +
Несьцерка, 12:04, 7.08

baruh, 10:06, 7.08
Смрад ксенофобии исходит от ваших комментариев "шаноунае спадарства".

- Гэта як негру казаць: "...Ты гультай, даражэнькі",
а ён у адказ: "Ты - расіст"... :))

Ответить
0 +
vouk, 13:23, 7.08

А я вось што заўважыў. Нешта мае суседзі па дачнаму кааператыву амаль усе за Луку. Ды чамусьці яны усе - начальнікі (альбо былыя). А першапачаткова кааператыў быў гарвыканкамаўскі, пасля яго "дасялілі" другімі. Дамы у іх шмат багацейшыя, але масцеравых сярод хазяеў не шмат: працавалі будаўнікі. Адпачываць прыязджаюць на шыкоўных аўто, прывозяць дзяцей і унукаў, шашлыкі, спяваюць песьні... "Выпьем за родіну нашу любимую, выпьем и снова нальем.." Не бачыў, каб хто-небудзь корпаўся у агародзе", але ёсць выключэнні.. Нарэшце: усе як адзін, пра каго я гавару - відавочныя рускамоўныя, што лёгка заўважаецца пры размове.
Ёсць адзін "БНФ-авец". У яго самая бедная халупа і не апрацоўваецца агарод. І, здаецца, ен - пьяніца. Чаму ен - "БНФ-авец", - невядома, але калі у каго-небудзь нешта прапала (ці яму здалося гэта), дык гавораць - гэта "БНФ-авец" ! Нават калі некалькі гадоў таму была ахвяра - чалавек трапіў пад электрычку, дык хадзілі чуткі, што у той жа час на станцыі бачылі "БНФ-аўца" !
Калі убачыш, што хтосьці капае агарод, можаш смела падыходзіць і гаварыць па-беларуску, ен зразумее. А "выключэнні", пра якія я гаварыў - гэта значыць жонка-беларуска, якая з вескі пажоджаннем і не можа не капаць зямлю, калі яна ёсць.

Ответить
0 +
Несьцерка, 15:24, 7.08

http://www.jewishworldreview.com
- добры жыдоўскі сайт. (Нажаль, англамоўны). Шмат мудрай прастаты нармальных, уцямных жыдоў, якія, не ўпрыклад нейкім якубовічам ды берязоўскім, як аказваецца, ёсьць на сьвеце... :)

Ответить
0 +
NB, 15:42, 7.08

Несьцерка, 12:04, 7.08

baruh, 10:06, 7.08
Смрад ксенофобии исходит от ваших комментариев "шаноунае спадарства".

- Гэта як негру казаць: "...Ты гультай, даражэнькі",
а ён у адказ: "Ты - расіст"... :))
_______________________

Адзін з гэтых гультаёў - прэзідэнт самай магутнай краіны, якая ўжо даўно, з самага свайго пачатку, пазабылася, што людзі падзяляюцца на няправільных і правільных, то бок на жыдоў і ўсіх астатніх. Таму гэтая краіна й жыве так, як іншым бы адно марылася. Мо, таму іх зайздрасьць грызе, нібы гліст.

А жыданенавіснікі - амаль усе, дзе б чорт іх ні рассяліў, - сёньня сядзяць у дзярме й сноўдаюцца па сьметніках. Але вы гэтага не зразумееце, бо калі вам сказаць, што вы, "Несьцерка", правакатар гэбухі, пафарбаваны ў нацыянальныя колеры, то вы ў адказ залямантуеце: "А ты/вы супраць вольнай Беларусі!"

Да вашага ведама, праспект у Менску будаваўся паводле задумы й праекта калектыву ленінградскіх архітэктараў. І калі жыды, яшчэ да грэкаў, выдумалі класіцызм, а перад французамі - позьні класіцызм і ампір, то тады, безумоўна, яны й пабудавалі праспект па-жыдоўску. Але чаго толькі яны не выдумалі за свае гаротныя тысячагодьдзі! Нават сваю дзяржаву пасьля блуканьняў у вяках па свеце пабудавалі й бароняць яе ад розных несьцерак і палестынскіх гультаёў так, як нам бы сваю дзяржаву бараніць ад яе ворагаў мясцовага паходжаньня!

Ответить
0 +
Несьцерка, 16:15, 7.08

Знаёмы сьцёб ад нейкага NB?

Адкажу па-парадку.

1.
- Гэта як негру казаць: "...Ты гультай, даражэнькі",
а ён у адказ: "Ты - расіст"... :))
_______________________

NB: Адзін з гэтых гультаёў - прэзідэнт самай магутнай краіны, якая ўжо даўно, з самага свайго пачатку, пазабылася, што людзі падзяляюцца на няправільных і правільных, то бок на жыдоў і ўсіх астатніх. Таму гэтая краіна й жыве так, як іншым бы адно марылася. Мо, таму іх зайздрасьць грызе, нібы гліст. "

- Гэта не зь "нянавісьці да неграў", на якую адразу "базава-агульна" апускаецца меркаваньня паважанага. Гэта з рэальнага ўласнага досьведу (побач, іншы негр
быў нармальны, не гультай і не крыўляка).

2. NB: А жыданенавіснікі - амаль усе, дзе б чорт іх ні рассяліў, - сёньня сядзяць у дзярме й сноўдаюцца па сьметніках. Але вы гэтага не зразумееце, бо калі вам сказаць, што вы, "Несьцерка", правакатар гэбухі, пафарбаваны ў нацыянальныя колеры, то вы ў адказ залямантуеце: "А ты/вы супраць вольнай Беларусі!"

- паўтаруся, злосьць Вам (і астатнім пазьнякоўцам) не дае аддзяліць "мух ад катлет", таму і ворагі сьняцца. Прабачце, але гэт-та відочна кожны раз... Апроч натуралістычных тэрмінаў, якімі Вы валодаеце добра (і гэта прыемна), ёсьць экзыста(э)нцыйныя паняткі, якія Вам, бачна, НЕ знаёмыя. Пры сустрэчы з імі атымліваецца нейкі "сьвіст", прабачце. "Жыданенавіснікі", "кгб-нёмнікі" тэрміны штампы, якімі калі карыстацца занадта адвольна, то можна атрымаць адваротны вынік МІФАЛЁГІІ, альбо простай параноі. Гэта, таксама, можа выглядаць і як сьвядомая правакацыя таго ж кгб...
Выбірайце ЛЕПШАЕ, якое ...глыбей згаданага парочнага кола міфаў.
А жыды вядомым тут яўна-чынам настроілі супраць сябе не толькі расейскія пагромы ды гітлераў, але ўжо й цэлае чалавецтва.
Калі "праваахоўнік Стонаў" убачыў у Беларусі толькі "зьняволеных" жыдоў, то грош яму кошт як правахоўніку.

3. NB: Да вашага ведама, праспект у Менску будаваўся паводле задумы й праекта калектыву ленінградскіх архітэктараў. І калі жыды, яшчэ да грэкаў, выдумалі класіцызм..."

- Няма праблем з класіцызмам і прапіснымі, школьнымі ісьцінамі, якімі Вы толькі і апэруеце (і якіх мала для поўнай Праўды), ...але паглядзіце на вобразы сінагогі на вонкавых па'ездах у дамах нр. 46, 48 і г.д. Там усё дакладна і на вякі.

Ответить
0 +
NB, 17:53, 7.08

Я ўжо меў некалі журботную нагоду сказаць вам, што з вас філосаф, як зь дзярма куля. Гэта ня мой выраз. Гэта - выкрышталізаваны й неацэнны народны вопыт, а вам, як Несьцерку, усё этнаграфічнае дый "этнаміфалагічнае", натуральна, павінна быць даспадобы.

Далей, балбатаць абы балбатаць - гэта вашая праца. І ня толькі мной, на жаль, заўважаная. Пры чым тут "пазьнякоўцы", скажыце, калі ласка? Калі ў вас хворая галава, дык навошта валіць з вашай галавы на іхную, ананімную? Я называю вас хворым таму, што вы адсталі ў сваіх поглядах на стагодьдзі, але яны, вашыя погляды, чамусьці здаюцца вам найноўшымі. Калі Кацька Другая пісала свой указ пра "рысу аседласьці", вас, "экзістэнцыяналіста", верагодна, яшчэ не было на свеце. Але чым вы прынцыпова адрозьніваецеся ад гэтай каранаванай шлюхі з жабрачага нямецкага курфюршэства? Вас паслухаць, так усіх жыдоў трэба гэтай рысай і сёньня абвесьці, каб яны не сапсавалі жыцьце такім "антысіёнскім" мудрацам, знаёмым з "навукамі" і абстрактнымі "паняткамі", як вы. Калі я аперую, па вашых словах, "школьнымі ісьцінамі", так тое, чым аперуеце вы, - гэта навука пячорных людзей.

Нагаварыўшы тут па пунктах шмат чаго, вы так нічога - і гэта ня ў першы раз! - па сутнасьці маіх заўваг не сказалі, бо сказать вам няма чаго. Інстынкты, нават загорнутыя ў абалонку псеўдамудрасьці графамана, застануцца страсеньнем паветра - і нічым больш!

Перачытайце самога сябе, і, калі вам ня стане сорамна за свае погляды на пачатку ХХI стагодьдзя, значыцца - гэта клініка!

А "пра вобразы сінагогі на пад'ездах дамоў" можна сказаць толькі адно: кожны бачыць тое, што хоча ўбачыць. Камісіі, якія глядзяць сексуальныя фільмы, бачаць у стужках адно распусту. Вы - сваю "распусту". Аднак разгарніце ў вольны час нядаўна выдадзеную кнігу "Синагоги" - і вы знойдзеце для сябе, як для спецыяліста па сінагогах, па этнакультуралогіі, па міфатворчасьці etc., шмат цікавага. Акрамя таго, усьвядоміце нарэшце, што вобраз сінагогі розны ў розныя часы, у розных краінах і нават у адной краіне, якой была бязьмежная Расійская імперыя. Але там ёсьць і сінагогі часоў былой Прусіі, Рэчы Паспалітай. Зразумела, калі фашыстоўская свастыка для вас патэнт Трэцяга Рейху, тады й гаворкі з такім спецыялістам-экзістенцыялістам весьці - адно час марнаваць!

Ответить
0 +
vouk, 17:55, 7.08

NB, 15:42, 7.08
Несьцерка, 12:04, 7.08
baruh, 10:06, 7.08
Смрад ксенофобии исходит от ваших комментариев "шаноунае спадарства".
- Гэта як негру казаць: "...Ты гультай, даражэнькі",
а ён у адказ: "Ты - расіст"... :))
_______________________

Адзін з гэтых гультаёў - прэзідэнт самай магутнай краіны................
.............................................
============================================
NB, Несцерка ничога дрэннага пра неграў не меў на увазе, гэта прыклад, гэта адказ на "Смрад ксенофобии ..". Трэба ж неяк сэнс сказанага лавіць, а не чапляцца за падыходзячыя словы, каб распаліць варожасць... Я разумею, што ні NB ні Несьцерка не з'яўляюцца агентамі гб, навошта ж такія абвінавачванні :-(
І навогул, усе словы трэба разумець у кантэксце сказанага, а не ператвараць у нейкія абсалютныя ісціны, каб іх было зручна высьмеяць. З такім падыходам можна улавіць шмат агульнага у выказваннях. Менавіта я бачу толькі 3 - 4 пункты гледжання (пра усе памянутыя этнасы), а выглядае так, быццам колькі людзей - столькі і розных думак. Нажаль :-(

Ответить
0 +
vouk, 18:13, 7.08

PS Хачу дадаць, што тое, што нейкія пытанні ставіліся пры Кацьцы Другой і перыядычна узнікалі пазней і працягваюць узнікаць і цяпер, сведчыць аб тым, што этнічныя пытанні значна складаней, чым падаецца многім. Гаварыць, што іх параджае "пячорная філасофія" - гэта проста навесіць цэдлік і нічога не выявіць па сутнасці.

Ответить
0 +
NB, 18:29, 7.08

vouk, 17:55, 7.08

Тут, наконт "неграў", сэнс глыбейшы, чым падалося вам альбо чым вы "злавілі". А што да гэбухі і "пазьнякоўцаў", дык вы, відаць, ня ведаеце папярэдняй маёй спрэчкі з гэтым "Несьцеркам", што заліў брудам людзей, якіх ён абсалютна ня варты. І кантэкст сказанага тут просты: нянавісьць да каго б то ні было (да жыдоў, да чарнаскурых, да жоўтых і г.д.) - гэта праява нізкіх і ганебных пачуцьцяў чалавека, гэта пачатак усіх войнаў - з гарматамі і пяром. Нарэшце, гэта подла й недастойна цывілізаванага грамадства.

Ответить
0 +
Несьцерка, 18:36, 7.08

vouk, 17:55, 7.08
І навогул, усе словы трэба разумець у кантэксце сказанага, а не ператвараць у нейкія абсалютныя ісціны, каб іх было зручна высьмеяць. "

- Калі некаторая большасьць беларусаў увойдзе ў згаданы Вамі. яго вялікасьць КАНТЭКСТ - нам не страшны стане не толькі дыктатар, але мы пераможам і дасягнем як НАЦЫЯ нашмат больш.
Таксама згаданы Вамі абсалютызм, па маім назіраньні, робіць з гэтых людцаў нейкі адзін "род" схаваных і адкрытых праціўнікаў дэмакратыі:
лукашыстаў, пазьнякоўцаў, пад-філарэтаўцаў... Аб'ядноўвае ж іх, - супрацьлеглых і несумяшчальных, - ГЛЫБІНЯ іхнага сацыяльнага сюррэалізму. МІФЫ у якіх яны жывуць - цякучае пекла Літвы-Беларусі, бо пакуль "генэтычная" перавага на іхным баку.

і апошняе:
Ліст да Ціта 1.13 Апостала ПАЎЛЫ, (дарэчы юдэя).
"...Дакарай іх строга, каб трывалі ў здаровай веры, не зьвяртаючы ўвагі на юдэйскія байкі ці на выказваньні людзей, што адварочваюцца ад праўды. ...Забруджаны іх думкі й сумленьне."

Ответить
0 +
NB, 18:38, 7.08

vouk, 18:13, 7.08 Гаварыць, што іх параджае "пячорная філасофія" - гэта проста навесіць цэдлік і нічога не выявіць па сутнасці.

Пячорная філасофія мае шматлікія, дрэнна-ўстойлівыя праявы й сьведчыць пра тое, што чалавек застаецца, на жаль, жывёлай пячорнай нават тады, калі апранае фрак і манішку. Вонкавае ёсьць, а глыбіннага - няма. Ці ж ня маем мы гэткіх жа праяў сярод тых, хто робіць "пальцы веерам"? Вы лічыце, што яны выйшлі з пячоры? Не, яны там, даражэнькія! І ніякія цэдлікі іх не пужаюць - вось што сапраўды страшна.

Ответить
0 +
NB, 19:36, 7.08

Несьцерка, 18:36, 7.08

Калі вы пачалі цытаваць юдэя Саўла (Паўла), то вам з вашай "адукаванасьцю" пагібель! Бо ён, Павел, як і Хрыстос, Якого ён гнаў, пакуль не "перамяніўся", якраз і выступаў супраць нацыянальнай каставасьці, замкнёнасьці, падазронасьці і г.д. Куды й к каму ён толькі не пайшоў, каб несьці Слова Божае, Слова Хрыстова. За Яго, якога ён гнаў, Павел і быў закатаваны.

А вашая цытата з "юдэйcкімі байкамі" абарваная так, як гэта заўсёды рабілі савецкія публіцысты. Вы - з іх ліку. Пра што гаворыць апостал да Ціта, эліна й сына язычнікаў? Пра тое, што ёсьць шмат пустабрэхаў, асабліва з абрэзаных, якім трэба закрываць вусны, каб яны не разбэшчывалі домы, г.зн. людцаў. Для яго, юдэя Паўла, няма нацыянальнай мяжы, калі гаворка ідзе пра Веру Хрыстову. Вам, Несьцерка, трэба вучыцца ў апостала гэтай шчырасьці й не рабіць, як ня робіць ён, "баек" з перакручаных цытат. Гэта дрэнная забава для начотчыкаў і фарысеяў, у ролі якіх зараз заняты філарэтавы памагатыя. Яны моляцца Хрысту (юдэю па цялесным, чалавечым паходжаньні) і гандлююць антысемітскай літаратурай у сваіх крамах. Вось дзе бессаромнасьць!

А Хрыстос казаў (і ўсе шавіністы і фарысеі сёньняшняга дня павінны гэта памятаць да скону жыцьця свайго): ня будзе ні эліна, ні юдэя... У тым сьвеце, які завецца Царствам Нябесным.

Ответить
0 +
Несьцерка, 23:03, 7.08

NB, 19:36, 7.08,
- даражэнькі, АКАЛЁСІЦА!
Нічога па-Сутнасьці. :((

Ответить
0 +
vouk, 4:41, 8.08

NB, Несьцерка
Я насамрэч ня быў сведкай вашых папярэдніх спрэчак. Але калі я чытаю вашы каменты паасобку, я магу пагадзіцца з кожным, бо вы маеце рацыю. Не успрымаюцца толькі нападкі і абвінавачванні ў цемрашальстве (асабіста з боку NB). Шкада, што адукаваныя людзі не могуць знайсьці агульнай мовы, каб зразумець адзін аднаго.
Не будучы дастаткова адукаваным у біблейскай міфалёгіі, я скажу, як разумею, сучаснаю моваю.
Не трэба блытаць дзьве розныя рэчы:
1. Ксенафобію, як не успрыманне чалавека другога этнасу ці расы поўнаякаснай істотаю. Калі чалавек тыча пальцам у негра і гаворыць, што гэта - малпа, то гэта дзікунства. Ці - "пячорны" узровень дасведчаннасці. Фашызм - з той жа катэгорыі светапогляду.
2. Больш складана зразумець другую з'яву: кожны чалавек імкнецца пераважна знаходзіцца сярод людей "сваёй" веры, культуры, этнасу. Гэта уваходзіць у чалавека з ранняга дзяцінства і мае амаль што біялагічныя карані. Калі падлеткі ганяюць со двара другіх "чужых" падлеткаў - гэта тая ж з'ява, бо у кожным двары ёсць свая "мікракультура", свае "аўтарытэты " і свае ... дзеўкі :-))). Гэта можа выглядаць, як хуліганцтва, але адначасова - гэта ж і аснова таго, што называюць патрыятызмам, бо ён таксама падзяляе людзей на "нашых" і "чужых". Калі ласка, заходзьце ў госьці... але ж : тут - наша хата, а ваша - на тым баку.
Нашы сацыялістычныя (камуністычныя) ідыёлагі недаацэньвалі (а Сталін яшчэ і наўмысна ігнараваў) аб'ектыўнае існаванне этнасаў, адсюль - "акупанты", Нагорны Карабах і другія "бомбы замаруджаннага дзеяння", якія яшчэ доўга прыйдзецца "размініраваць". Таму я і лічу, што выказванні "усе нацыі - аднолькавыя", "усе людзі - браты і сестры" у залежнасьці ад кантэксту могуць быць і безадказным працягам той самай безадказнай палітыкі, наступствы каторай мы сення маем. Таму я не вельмі веру у разважлівасць тых, хто спяшаецца абвінаваціць апанента у нацыянальным шавінізме, і сам сем раз падумаю перад тым, як обвінаваціць тых, хто гаворыць пра "акупантаў".

Ответить
0 +
vouk, 13:21, 8.08

NB, 18:38, 7.08

vouk, 18:13, 7.08 Гаварыць, што іх параджае "пячорная філасофія" - гэта проста навесіць цэдлік і нічога не выявіць па сутнасці.

Пячорная філасофія мае шматлікія, дрэнна-ўстойлівыя праявы й сьведчыць пра тое, што чалавек застаецца, на жаль, жывёлай пячорнай нават тады, калі апранае фрак і манішку. Вонкавае ёсьць, а глыбіннага - няма. Ці ж ня маем мы гэткіх жа праяў сярод тых, хто робіць "пальцы веерам"? Вы лічыце, што яны выйшлі з пячоры? Не, яны там, даражэнькія! І ніякія цэдлікі іх не пужаюць - вось што сапраўды страшна.
----------------------------------------------------------------
На жаль, многія адукаваныя людзі (асабліва гуманітарыі) не разумеюць таго, что чалавек быў і назауседы застанецца жывелай. Біялагічная сутнасць чалавека з'яўляецца тым падмуркам, на якім існуе яго сацыяльная сутнасць, яна і з'яўляецца той самай "глыбіней", глыбей за якую нічога няма. Болей таго, бяру на сябе смеласць сказаць, что усе "самае чыстае і светлае" у чалавеку - жывельнага паходжання (любоў, каханне, адданасць, вернасць), а не з'яўляецца вынікам яго сацыяльнай эвалюцыі, тым больш - адукацыі ці выхавання. Такім чынам, чалавецтва у некім сэнсе ніколі не выйдзе з пячоры цалкам.
Сацыяльная эвалюцыя дала чалавеку розум (які абслугоўвае жаданні і выкарыстоуваецца больш за усе для увядзення у зман другіх людзей з мэтай выкарыстання іх у сваіх мэтах) і правілы суіснавання, сканцэнтраваныя у біблейскай міфалёгіі як ісціны: "не убій, не украдзі і г.д".
Любая сацыяльная тэорыя, якая лічыць чалавека проста "вінцікам" ствараемай сацыяльнай сістэмы і ігнаруючая яго прыроду - будзе правальная. У яе рамках ніколі не зразумець, адкуль зноў і зноў узнікае заклік "Россія - для русскіх", чаму прыбалты так настойліва дыманстравалі свой "націяналізм" і другія пытанні, не нацыянальнага характару. А без гэтага з імі немагчыма змагацца, нейтралізаваць, ці адаптавацца да іх. Навешванне "цэдлікаў" на гэтыя з'явы не дапаможа, таму я аб гэтым і сказаў.
Вось такая мая "пячорная" філасофія :-)))

Ответить
0 +
vouk, 13:46, 8.08

NB, 19:36, 7.08:
....Гэта дрэнная забава для начотчыкаў і фарысеяў, у ролі якіх зараз заняты філарэтавы памагатыя. Яны моляцца Хрысту (юдэю па цялесным, чалавечым паходжаньні) і гандлююць антысемітскай літаратурай у сваіх крамах. Вось дзе бессаромнасьць!

А Хрыстос казаў (і ўсе шавіністы і фарысеі сёньняшняга дня павінны гэта памятаць да скону жыцьця свайго): ня будзе ні эліна, ні юдэя... У тым сьвеце, які завецца Царствам Нябесным.
-------------------------------------------------------------------
Няужо Вы и сапраўды спадзяецеся на справядлівасць у Царстве Нябесным?
Гэта ад бяссілля разумна трактаваць тое, што адбываецца на Гэтым Сьвеце. На гэтым шляху, які Вы выбіраеце, гэта немагчыма.
Існуе "тэарэма Гёдэля", следствам якой з'яўляеца выснова, што Самая Разумная Кніга не можа існаваць у прынцыпу.

Ответить
0 +
Несьцерка, 20:57, 8.08

vouk, 13:46, 8.08

NB, 19:36, 7.08:
Існуе "тэарэма Гёдэля", следствам якой з'яўляеца выснова, што Самая Разумная Кніга не можа існаваць у прынцыпу. "

- Па маім меркаваньні,
паважаны NB звычна "лянуецца" паглядзець на сьвет вачамі тых, каго ён спрабуе крытыкаваць. Магчыма, ён некалі атрымае такую здольнасьць. Але не раней, а тады і толькі тады можна ўбачыць Канкрэтны сэнс падзеяў навокал і, разам, матывацыйную глебу людцаў ("фон", гістарычны зрэз, Сёньня) і ...ўзрабіць аб'эктыўныя высновы аб Цякучым.
ЧАМУ - бо кантэкст, яго вялікасьць КАНТЭКСТ - неадрыўны ад маральнасьці. А маральнае ("юрыдычнае") меркаваньне ўлічвае абодва - рацыянальныя ды ірацыянальныя матывы. Усё раскладаецца "па-палічках".

Нажаль, гэта рабіць вельмі і вельмі цяжка для некаторых (добрых), і занадта лёгка для іншых (нядобрых). Таму ў сьвеце адбываецца прамываньне мазгоў (скасабочваньне) у кожны з азначаных бакоў: адны і хацелі б Дабра, ды не могуць, а таму абсалютызуюць адноснае (канкрэтнае жыцьцё), што само па сабе кашчунна. (Абслютызаваць адноснае - нішчыць яго, не даваць шансу разьвіцьця).
Іншыя Могуць разабрацца, ды не хочуць, бо робяць свой "бізнэс" на зьведзеных у зман абсалютаваньнем зла, ўпіваючыся ў слабое месца чалавецтва (удары "ніжэй пояса").

2. Пытаньні Царства Нябёснага мы не можам вырашыць, - калі бяромся, - без вырашэньня пытаньняў Царства Зямнога. Людцы, якія дэкляруюць сябе "змагарамі за царства нябёснае" часцей за ўсё пападаюць у дылему/разлом розум-пачуцьцё, ідэі-практыка, карпарацыя-сумленьне. З гэтай дылемы адны застаюцца на баку пачуцьця-здар.сэнсу, практыкі, чыстага-сумленьня. Іншыя бягуць за розумам, ідэямі, карпарацыя-партыйнасьць...

У выніку мы бачым супрацьлегласьці: Ленін-Купала, камунізм-нац.дэмакратыя ...Пазьняк-Вячорка і г.д.
Таксама: абсалютнае грамадзтва (камунізм, нацыяналізм) супраць дэмакратыі, гармоніі-кампрамісу пэрсанальнага і грамадзкага (народаўладдзе).

Сёньня алкашызм яшчэ традыцыйна апускае масавае самапачуцьцё (Псыхолёгія
Масаў) да бестварнасьці (обезлічіваніе) з дапамогай абсалютызацыі - страху і мазгапрамываньня бандыцкім соцыюмам ("акулы" супраць "рыбак").

Але, падкрэсьлім, - нясе шкоду абсалютызацыя ЛЮБЫХ каштоўнасьцей, апроч Вышняга Маральнага Закону "не забі" (бо і цябе нешта заб'е, калі хочаш каб паважалі -стаўся да іншых таксама...)
Таму нацыяналізм без дэмакратыі (Пазьняк) - чарговы тупік несправядлівасьці.

2. Вышні Маральны Закон (ВМЗ) - вельмі спэцыяльная падзея/"РЭЧКА", плынь перажываньняў для чалавека. Таму і сьродкі патрэбны спэцыяльныя, каб дасканала Яго апісаць. (Чаму Біблія ТАК напісана). Але менавіта ВМЗ - НАТУРАЛЬНА праводзіць чалавека да свабоды (ад любых жарсьцей) і да згаданага кампрамісу/гармоніі з грамадствам. Тут, у (жывёльным) перажываньні і панятку (тэкставаньні) СВАБОДЫ, ВМЗ сустракаецца\перасякаецца з палітычнай рэальнасьцю. Тут жа ён (ВМЗ) паказвае Поўную Праўду (ісьціну), якая адрозьніваецца ад абсалютаў ("багоў") розных масьцей...

Якая кніжка лепей паказала ( і дала на практыцы) Вышні Маральны Закон - такая кніжка і Кніга, такая кніжка і лепшая.

апошняе. Можна ведаць усё, а пачувацца згоем і атрымаць лёс якога-небудзь Ніцшэ (сьвядомы вар'ят); масава - атрымаць варварства-фашызм, камунізм.
Можна не ведаць нічога, але пачувацца Правільна - і стаць Лехам Валенсам - без афіцыйнай адукацыі (мазгі не прамыты, не выхалашчаны), сусьветны лідэр, ляўрэат Нобэля. :)

Ответить
0 +
Дядя Жора, 22:59, 8.08

Читаешь коменты, где ненависть так и льется сплошным потоком к евреям, к русским, и белорусам тоже, (татаров, правда, не трогали, а цыганов уже 15 лет ни за что обижают) и думаешь об отличии не чиновников, а всего народа....
А что касаемо чиновников, так они у нас одной особой национальности, т. е. породы, это - лукашоны, пришельцы с полей колхозных, удобряемых пиздецидами…

Ответить
0 +
NB, 1:22, 10.08

vouk, 13:46, 8.08
Несьцерка, 20:57, 8.08

На жаль, не меў раней часу аператыўна адказаць абодвум філосафам. Па-першае, мая спасылка на "Царства Нябеснае" была адказам на скрозь дэмагагічнае цытаваньне пасланьня апостала Паўла - адказам у тым жа самым фармаце, які падаўся зручным т. зв. "Несьцерку".

Увогуле ніякія кнігі альбо "тэарэмы гёдэлей" ці кагосьці яшчэ ня змогуць н і ч о г а аніколі даказаць у той сьферы, дзе сходзяцца недаказальная й не патрабуючая аніякіх доказаў Вера і абмежаваны чалавечы розум, каму б ён ні належаў з сёньняшніх ці колішніх куміраў філасофіі - яна сама, уся цалкам, перажыла саму сябе. Яна й раней была пустой гульнёй у словы й словамі, сэнс якіх кожны з пустабрэхаў трактаваў так, як гэта яму падабалася. Астатняя публіка, не разумечы, пра што гавораць гэтыя пацыенты ад "нібытанавукі", рабіла выгляд, што яна ўсё зразумела, як і тыя прыдворныя, што бачылі голага караля штодня апранутым да тае пары, пакуль дзіцянё не назвала рэчы сваімі імёнамі...

Калі нейкім гёдэлям з дапамогай іхніх тэарэмаў удалося даказаць, што разумных кніг няма, акрамя тых, што напісалі яны самі, дык хай тое будзе ім суцяшальнай цацкай. Вашыя разважаньні, паважаны vouk, пра нязьменнасьць чалавечай істоты, якая назаўсёды застанецца жывёлай і тым будзе цешыцца сама і цешыць астатніх жывёл (праз каханьне ды іншыя пачуцьці й дзеяньні), такія ж новыя, як ўсё на гэтым даўно няновым сьвеце.

"Бог" і "Царства Нябеснае" спатрэбіліся чалавеку для самазахаваньня, бо з таго моманта, калі гэтае будзе адрынутае (і тут таксама няма нічога новага) цывілізацыйная мадэль чалавецтва абрынецца маментальна! У яе аснове, як гэта ні парадаксальна, з самага пачатку ляжала і дасюль ляжыць ідэя "Бога" (рознага выгляду ў розныя часы ў розных народаў і нават у супольнасьці народаў) - гэта ідэя сужыцьця людзей. Ува ўсіх іншых выпадках яны, людцы, пагрызлі б адзін аднаго. Ідэя "Бога" - гэта ідэя маральнасьці перш-наперш і назаўсёды. Усё астатнее - драбяза. З барадой Ён ці паголены, у шыкоўным халаце ці паўголы... Даруй мне, Божа!

Уся ж "натурфіласофія" Несьцеркі, як заўсёды, не вартая тры грошыка, бо калі ў бэссэнсоўныя й бязглуздыя развагі пускаецца чалавек, які месіць у адну кучу ўсіх, каго ён ненавідзіць, і выбудоўвае пры гэтым слоўны сюр з прэтэнзіяй на нейкую глыбіню, дык навошта марнаваць час, каб нешта адказваць на гэты "поток сознания"? І ён яшчэ піша пра нейкую чужую "АКАЛЁСІЦУ"! Ён, які нясе гэтую акалёсіцу кожнага разу, калі бярэцца-тужыцца выглядзець на кроплю больш значным, чым з'яўляецца насамрэч!

Сперша навучыцеся, "Несьцерка", паважаць людзей, каб вам не засцілала вочы сталінская пятая графа, а потым разважайце пра "вечнае". А пакуль вы як былі, так і застаецеся ў пячоры дагістарычных часоў, калі племя йшло на другое племя, бо яно было - другое. Далібог, нават неадукаваныя алкашы, не тое што снобы, абышлі тут вас на некалькі стагодьдзяў наперад.

А зараз, напрыканцы, вяртаю "філосафа" т.зв. "Несьцерку" на зямлю. Перачытайце самога сябе, разумнага. З чаго пачалася гаворка? З жыдоў. А чым яна ў вас скончылася? Лехам Валенсам... Дзякуй Богу, што ня Збышкам Бжезінскім, бо ён мае адносіны й да палякаў і да... страшна нават сказаць - жыдоў! Каментаваць такое павінен ужо псіхіятр. Гэта безумоўна! Калі квёлае пяро напоўненае нянавісьцю, дык ці ж можа яно нарадзіць што-кольвечы, акрамя відавочнай ненармальнасьці?!

Ответить
0 +
Несьцерка, 23:42, 10.08

Удзячны Хартыі за сустрэчы з пэўнымі тыповымі прадстаўнікамі беларускага грамадзтва. :))
Кожны цікаўны чытае і робіць свае ўласныя высновы.
Дзякуй і Вам, паважаны NB, за ўсе Вашыя допісы.

Ответить
0 +
vouk, 16:09, 11.08

NB:
"Калі нейкім гёдэлям з дапамогай іхніх тэарэмаў удалося даказаць, што разумных кніг няма, акрамя тых, што напісалі яны самі, дык хай тое будзе ім суцяшальнай цацкай."
--------------------------------------------------------------
Я вымушаны пагадзіцца з Несцеркам, што у Вас не атрымливаецца стаць хоць кропельку на бок таго, з кім спрачаецеся, хаця б дзеля таго, каб зразумець, штО ен мае на ўвазе.
Тэарэма Гёделя - гэта матэматыка, дакладней - матэматычная логіка. Матэматычная тэарэма падлягае аспрэчванню толькі адным чынам - шляхам знаходжання памылкі ў яе доказе. Таму Вашыя словы, узятыя цытатай, з'яўляюцца недарэчнасцю. (Маглі б заглянуць у Вікіпедыю, я так раблю, калі сустракаю нешта невядомае).
Тэарэма не пра тое, што цікавых кніг не бывае (як Вы маглі такое ўявіць, я ж так не пісаў! У Вас што, "паважаны vouk" - гэта насмешка?). Тэарэма сведчыць, што "у любой замкненай лагічнай сістэме магчыма сфармуляваць пытанне, на якое У ГЭТАЙ СІСТЭМЕ адказ сфармуляваць нельга". Тэарэма бясспрэчная ў матэматычнай логіцы, але апошняя з'яўляецца фармалізаваным варыянтам звычайнай логікі. Таму жыцце дае мноства прыкладаў для ілюстрацыі гэтай тэарэмы у дзеянні.
Рэлігійны сьветапогляд з'яўляецца замкненай сістэмай. Тым больш - Сьвятое пісанне, яно не мае механізму параджэння новых паняццяў. Таму яно не можа несьці адказы на усе пытанні, якія узнікаюць пры яго чытанні. І наогул, Кнігі, якае нясе адказы на УСЕ пытанні (аб тым, аб чым напісана кніга), быць ня можа. Каб адказаць на УСЕ пытанні, трэба бясконца пашыраць кола новых паняццяў, пры гэтым узнікаюць, натуральна, і новыя пытанні...
Я аб гэтым загаварыў таму, што Вам былі незразумелыя матывы, чаму "філарэтавы памагатыя моляцца Хрысту і гандлююць антысеміцкай літаратурай у сваіх крамах". Адзінае, што Вы можаце зрабіць, гэта назваць гэта "бессаромнасцю", але гэта нічога не тлумачыць.
Вось я і сказаў, что каб зразумець гэта, трэба выйсьці за межы Сьвятога пісання і рэлігійнага сьветапогляду наогул, у сапраўднае жыцце. Гэта ж тычыцца і другіх з'яў нашага жыцця - войны, рэвалюцыі, крымінал.. Дабраахвотнае абмежаванне сьветапогляду нейкімі рамкамі вядзе да обмежавання магчымасьці тлумачыць тое, што адбываецца ў наваколлі.
Вось аб гэтым быў мой пост.
Вы успрынялі маю пісаніну як нейкія філасофскія практыкаванні, між тым я ніякі не філосаф, а біяфізік. А яшчэ - кампьютэршчык, праграміст і трошкі матэматык.. :-))))
Дазвольце на гэтым разьвітацца.. Да сустрэчы на другіх форумах :-))

Ответить
+1 +
NB, 20:05, 11.08

vouk, 16:09, 11.08

"у любой замкненай лагічнай сістэме магчыма сфармуляваць пытанне, на якое У ГЭТАЙ СІСТЭМЕ адказ сфармуляваць нельга". Тэарэма бясспрэчная ў матэматычнай логіцы.
________________

Геру і гуру Гёдэлю ня трэба было карпець над такой "мудрасьцю", а вам - на яе спасылацца, бо добра вядома кожнаму школьніку, што адзін дурань можа задаць такія пытаньні, на якія не адкажа сто мудрацоў. І не спатрэбіцца нават Вікіпедыя. Дый хто пра яе тут ня ведае і пры чым яна тут, як і ўсе вашыя развагі на некалькі абзацаў?

Вас пачытаць, дык "філарэтавы памагатыя" (тэрмін, які я, да вашага ведама, запазычыў у "Несьцеркі", з якім вы салідарызаваліся - відаць, на адной алагічнай платформе з ім знаходзячыся) таму так і робяць, як яны робяць, што яны ахвяры матэматычнай логікі і, прынамсі, Гёдэля. Вось ведалі б яны Гёдэля, часцей заглядвалі б ў Вікіпедыю - то й не рабілі б таго, што яны робяць. Бліскуча - інакш ня скажаш!!!

Насамрэч іхныя паводзіны тлумачацца ня гёдэлямі й тэарэмамі, а шкурнасьцю гэтых асобаў. Вось і ўсё тлумачэньне, простае, як праўда! Калі б жыццё чалавека й грамадства магчыма было апісаць сукупнасьцю формул, тэарэм, тэорый і г.д. і дадаць да гэтых апісаньняў інструкцыі, чаго лепей не рабіць, а што рабіць абавязкова, - дык чалавецтва скісла б, прабачце, ад гэтай "матэматыкі жыцьця". Мне прыкра, што прыходзіцца гаварыць пра гэта вам і даказваць, што 2 х 2 = стэарынавая свечка.

Вашае развітанне не стане для мяне нечым несуцяшальным. Вам, як праграмісту, біяфізіку і знаўцы іншых навук з Вікіпэдыі, не зашкодзіла б, далібог, зазірнуть, як і гэтаму "Несьцерку" (таксама знаўцу рознага), на ПАЧАТАК нашай гаворкі. ПРА ШТО ЯНА? І ПРА ШТО ВЫ АБОДВЫ? ЯКАЯ У ВАС У АБОДВУХ ЛОГІКА? Калі вам так карціць уяўляць сябе тым, хто стаіць над любымі спрэчкамі і ведае, дзякуючы тэарэмам і матэматычнай логіцы, адказы на ўсе пытаньні (а менавіта: гэтае пытаньне некарэктнае, гэтае немагчыма растлумачыць у рамках замкнёнай лагічнай сістэмы і г.д.), дык тут нельга што-небудзь запярэчыць. Гэта вельмі зручная пазіцыя (спаслацца на "гёдэлей" з іх фармалізаванай матэматычнай логікай), калі няма чаго сказаць па сутнасьці праблемы. У дадзеным выпадку - праблемы антысемітызму.

А ўсе вашыя словы, якіх больш чым зашмат, пра што заўгодна - толькі не пра гэта. Таму я з вялікім задавальненьнем развітваюся як з вамі, так і з "Несьцеркам". Хопіць ужо дурнаватых стэарынавых свечак. І сапраўды, да сустрэчы на другіх форумах, калі гаворка будзе ісьці пра прадмет гаворкі, а не пра ўсё, што прымроіцца, калі чытаеш Вікіпедыю й адчуваеш сябе мудрым, як Сакрат ці - так і быць - Гёдэль...


вальбо, як у вашым выпадку, не не арыентуетеся у падрабязнас цях гаворкі, але хацелі бы быць яе суддзёй. тк

Ответить
0 +
Несьцерка, 20:31, 11.08

vouk, 16:09, 11.08
Вось я і сказаў, что каб зразумець гэта, трэба выйсьці за межы Сьвятога пісання і рэлігійнага сьветапогляду наогул, у сапраўднае жыцце."

- ВОСЬ тут Вы і азначылі дакладна - дзе грань, "сьвецкая брама", маральная граніца - мэнтальная здольнасьць да пераходу якой - СУ-перажываньне - сьведчыць аб СПЕЛАСЬЦІ чалавека (асабліва, літаратара, палітыка...)
Дэмакрат пачынаецца там, дзе ён, застаючыся "пры Сьвятым агні СЛОВА", пры чыстым сумленьні, можа прасьлядзіць матывы брыдкія, калі ён можа ацаніць прасталюдзіна, (што жыве са згаданымі матывамі) такім, які ён ёсьць і, затым, - уключыць Мэханізм дэмакратыі (пісаць кнігу, карціну...) Мы ўжо тут некалі меркавалі нагэту тэму.

Такая карцінка - "чалавек - прасталюдзін", такія адносіны - і ёсьць кантэкст Цякучага (- грэшнага, барацьба Дабра і зла...) жыцьця.., Яго вялікасьць Кантэкст, у якім творыцца жыцьцё на усёй Зямлі. Калі гэта абсалютызаваць, а тое робіць вялікая частка "беларусаў-царства-нябёсных" - аьрымліваецца Разбурэньне жыцьця (...БНФ - прыклад).

Не важна, што гэты форум прысьвечаны іншай тэме. Няхай будзе "дзе жыды - там і Слова"... :))

(Дарэчы, Леонард Кохэн (Leonard Cohen) - можна прагугліць, або "правікіпедзіць" - вялікі творчы чалавек, Канада., вялікі мараліст сучаснасьці, а ў Беларусі практычна не знаёмы. Бацькі - зь Вільні. Бацька жыд. маці, кажа, віленская 'руская' (мабыць - беларуска).

Ответить
0 +
NB, 21:23, 11.08

Несьцерка, 20:31, 11.08

Вось гэта спрыт! Толькі-толькі развітаўся "Несьцерка", пакінуўшы й мяне, гаротнага, і ўвесь сьвет у цемры невуцтва, ды зноў пачаў грамаздзіць словы на словы, без аніякага сэнсу, бо так зручней выглядаць нечым, будучы нічым. Так бы мовіць, вершы дурноты ў прозе! Нават і жыдоў успомніў, ужо зараз - як вялікіх людзей, якія раней сапсавалі праспект тов. Сталіна ў Менску сінагагальнымі выявамі.

Вашая хвароба, "Несьцерка", цяжейшая, чым вам падаецца. На жаль, гэта раздваеньне асобы, пра што клапоціцца псіхіятрыя й псіхааналіз. "Правікіпедзьце" - і вам адразу ўсё стане ясна...

Ответить