29 апреля 2024, понедельник, 4:39
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики

«Дыхай, падла! І размаўляй!»

27

У «Фэйсбуку» я «павіншаваў» тых, хто ў пачатку 90-ых дамагаўся наданьня рускай мове роўнага статусу з беларускай.

Комментарии 27
+67 +
Беларус, 15:20, 25.09

Не согласен. Не нужно искать никаких желающих родителей. Ибо большинство, к сожалению, родителей это теже шовинистические маргиналы. Нужно как было в школах до 1996, все классы беларуские и только один русский. Без всяких там хотите вы этого или нет, по факту. А то так скоро и на китайский перейдем.

Ответить
+30 +
Бенедзікт, 16:41, 25.09

Не зусім так.

Добры адказ адаў надоечы З.Пазьняк, які заўважыў на "Радыё Рацыя", што падобная сітуацыя існавала да пачатку 90-х...
Пасьля вядомых падзеяў, бацькі самі(!) патрабавалі пераходзіць у адукацыі на беларускую мову навучаньня.
70% СШ у Менску сталі беларускімі.
А каб яшчэ не супраціў чынавенства, то падобна ад расейшчыны нічога не засталося б.

С.Навумчык дакладна напісаў, але ўражаньне, што трэба паўтарыць, бо не зразумелі напісанае, таму паўтараю навумчыкавы словы - "Так, канешне: патрэбныя жаданьне, самаарганізацыя, салідарнасьць. Але менавіта: што потым?

Адсутнасьць і самаарганізацыі, і пэрспэктывы («што потым?») узьнікла не сама па сабе, а зрабілася вынікам мэтанакіраванай палітыкі. Менавіта так: не «абыякавасьці ўладаў» да беларускай мовы, а сыстэмнай, мэтанакіраванай палітыкі звужэньня яе ўжытку да аднаго вучня ў паўмільённым горадзе. Палітыка гэтая пачалася ў 1994-м, зь першых дзён прыходу Лукашэнкі да ўлады і цягам больш як 20 гадоў ніколі не мянялася. І, перакананы, ня зьменіцца — пры цяперашнім кіраўніку.

А папрокі ў бок людзей... На мой погляд, гэта як заціснуць чалавеку нос і рот, перакрыць яму дыханьне на 20 хвілінаў, а потым, калі ён, абмяклы, упадзе а зямлю, заклікаць: «Дыхай, падла, дыхай! І размаўляй!»."

Ответить
-86 +
Иван, 15:35, 25.09

Боюсь пане "белорус" (15:20) что тогда вас просто будут бить, сильно, но не аккуратно....И скорее всего ногами..."Будете хотеть вы там этого или нет"...Не успеете оглянуться как за Бугом окажетесь, убегите без оглядки и только попердывая...Всей своей маргинальной кучкой в тыщу голов...

Ответить
+33 +
Сергей, 17:52, 25.09

Кто его бить будет? Русские фашисты вроде вас? И за что? За родной язык? Ну тогда вас всех быстрее перебьют, так как таких уродов у нас совсем мало.

Ответить
+18 +
паша, 20:54, 25.09

Слезь с печи ,сними фуфайку и остынь.

Ответить
+10 +
Partyzan, 23:05, 25.09

Маскаль у "груз-200" захацеў, пэўна Украіны мала. Скора будзе забег да Уралу ... хто паспее.

Ответить
-62 +
Ирина, 15:37, 25.09

Что ж Вы,уважаемый беларус, оставили сами коммент на русском? Видимо ,до 1996 года в школе учились? И ваши родители успешно всунули вас в единственный русский класс???

Ответить
-56 +
nikkola, 15:48, 25.09

Родной язык, тот на котором ты думаешь. Чистый белорусский знают только писатели и артисты, которые играют на нём. Остальные говорят либо по русски либо на трасянке

Ответить
+27 +
Bur, 17:41, 25.09

Дурань ты чысты

Ответить
+6 +
Сергей, 17:50, 25.09

Не верно. Думать можно и не на родном.

Ответить
+22 +
Тоже Николай только из Гродно, 22:11, 25.09

Позвольте Никола и я вам отвечу!
Не важна чистота языка - важно его знание и желание использовать в повседневной жизни.
Я имею беларуский паспорт, корни же у меня польские - и русским и польским я владею не плохо - беларуским чуть хуже.

Аднак жа без праблем перайду на беларускую мову - вядома будуць цяжкасці але ўсе яны пераадольныя - важна уладнае - рашэнне таго чалавека які кіруе краінай (таму як беларусы прывыклі да прымусу - большасць - не кажу пра ўсіх - без гэтага штуршка самі нажаль не паварушацца).
Я вось пенсіянер МУС (афіцэрскі корпус) і памятаю той час як нам усім прайшлося ў тэрміновым парадку пераходзіць на мову беларускую - як чалавеку які звыкся да іншай мовы і мне складана на пачатку было але потым стала атрымлiвацца вядома не адразу - аднак гэтыя змены былі скасаваныя - не магу сказаць, што ў той час я быў не задаволены - аднак сёння ўжо разумею памылковасць таго рашэння. І вельмі спадзяюся, што Беларусь будзе размаўляць на мове тытульнай нацыі - беларускай!
Мае дзеці размаўляюць на роднай мове часта нават калі да нас у госці прыязджаюць - цяпер вось і ўнукі - клічуць нас жонкай бабуляй і дзядулем па беларуску -
А ўчора Алесь (старэйшы ўнук - 3 гады) заўвагу зрабіў: Не гавары дзеда па расейску ....

Ответить
+4 +
1, 15:50, 25.09

не выхаду а выйсьцi.

Ответить
-2 +
Погоня, 15:58, 25.09

А я с вами Беларус несогласен. Что значит резко взять и перейти на белорусский язык? Сколько лет Россия убивала этнос Белоруси??? И почти убила. Менять надо постепенно, так как многие люди реально войдут в ступор.

Ответить
+17 +
Наглый, 18:17, 25.09

Судя по коментам, "белоруса" песочит один и тот же тролль. Может, хватит уже, ватнички? Заигрались

Ответить
+63 +
ивану непомнящему родства, 16:15, 25.09

говорить ты можешь хоть по-китайски никто не мешает и не запрещает но язык титульной нации должен знать каждый житель Беларуси

Ответить
-26 +
писупис, 16:32, 25.09

деликатная тема, мягко говоря. нельзя ее раскачивать как старые ржавые качели, попросту могут сломаться и кого-то прибить. а те кто раздувает эту тему просто думают только о себе, но не обо всех и уж точно не о 99,9% (если не 100) моих родных, близких, друзьях и знакомых. и меня не троньте. я думаю на русском и во сне и наяву хоть и белорус. но я за оба языка. как во многих странах. и еще я учился в 70х-80х годах и теперяшний белоруский для меня не совсем понятен, но я это переживу,))) ,,с людями надо помяхше а на вопросы смотреть ширше,, (с)

Ответить
+20 +
Бенедзікт, 18:02, 25.09

Вы нясеце ахінею.

Ніколі і ніхто нікога не прымушаў і не зьбіраецца прымушаць некага размаўляць ці думаць па-беларуску.

Сутнасьць у тым, што адукацыя павінна быць на беларускай мове і чынавенства павінна ведаць беларускую мову. Гэта патрабуе адзінадзяржаўнасьць беларускай мовы.

А хто якой мовай карыстаецца ў побыце, сьне і г.д. - прыватная справа.

Наша краіна монанацыянальная, беларуская і мова ў нашай краіне - беларуская, бо іншай краіны для беларускай мовы не існуе.

Ответить
+8 +
Ага, 23:10, 25.09

Бач як расейская гэбня адразу павыскоквала? Адсочваюць важлівае для сябе пытаньне.

Ответить
+16 +
Беларус, 18:32, 25.09

Отчасти вы правы. Я вот тоже думаю на русском, НО прекрасно знаю беларускую мову (не трасянку!!!). Как бы вам того не хотелось, но в Беларуси есть язык титульной нации - беларуский, который осознанно втаптывается в грязь с подачи Самизнаетекого. Вот пример, страна Индия, где есть 100500 местных языков по всей стране. Но язык титульной нации - хинди, но котором говорит ВСЯ ИНДИЯ. Плюс все индусы говорят без проблем на английском. Плюс в школе обязательно к изучения 2х местных языков соседних штатов и еще язык штата, в котором проживаешь. Итого - это минимум 5 языков в обороте. Но попробуйте только не знать свой титульный хинди, такое даже в голову не приходит и никто не кричит, что думает он только на английском. И не приводите только пример Швейцарии и тп, там нет языков титульной нации.

Ответить
+4 +
Ага, 23:09, 25.09

Назва «маскаль» першапачаткова выкарыстоўвалася ў Вялікім Княстве Літоўскім і Польшчы для азначэньня маскоўскага (суч. расейскага) служылага люду, вайскоўцаў і ўжывалася разам са словамі «маскавіт», «маскалік», «маскоўскія людзі», «масковец» і г. д.

Слова «маскаль» часта сустракаецца ў летапісах, напрыклад: «егожъ был обжаловал москал о бой і зраненье сваё» (1582), ці вось гэткі: «Онъ давно зъ жонкою моею знявшісь, такій учынокъ не пооднокротъ чынілъ і цужоложылгъ, бо москалікъ хлопецъ его не зараз іхъ сходілъ» (1617)[1].

Ответить
+38 +
54, 16:55, 25.09

Вяртанне беларускай мовы у' жыццё - працэс не аднаго году i не пяцi, бо амаль 40 гадоу' праводзiлася планамернае змяньшэнне выкарыстоу'вання беларускай мовы i звярнуць гэты працэс назад не так проста, асаблiва у' сучасным становiшчы з сучасная уладай. Кожны з нас павiнен дзённа i ночна над гэтым працаваць, пачнiце з простага - адказы i размовы у' сецiве на роднай мове, потым пачнiце размау'ляць правiльна з iншымi такiмi ж людзьмi на мове, а потым можна i дзетак вучыць. Нельга кагосьцi вучыць, калi сам дрэнна размау'ляеш, бо атрымаецца у' дзяцей не беларуская мова, а калгасная трасянка. На выкладальнiкау' надзеi пакiдаць не трэба. Адказнасць за вывучэнне роднай мовы сваiмi дзеткамi мы нясем самi. Я лiчу, што на станау'ленне беларускай мовы спатрэбiцца не меньш чым за 10 гадоу', калi кожны з нас пачне над гэтым працаваць.

Ответить
+11 +
nikola, 17:13, 25.09

Если кто помнит, когда-то у власти был Дементей Н. И. так тот не знал ни белорусского ни русского

Ответить
+34 +
Гражына, 17:26, 25.09

Аб чым ідзе гаворка??? Аб тым, каб зрабіць беларускую мову жывой, выключыць яе з тых моў, якія зараз знаходзяцца пад пагрозай знікненьня. Гэта натуральна для беларусаў? Так.
Гэта НЕ натуральна для "совков". Усё. Кропка. Хто ты? Савок? Усё зразумела, чаму ты супраць! Слухайце, размаўляць - гэта як дыхаць. Я размаўляю ўжо амаль на сямі мовах (сёмая - італійская, мне складна, а дачка зьбіраецца браць шлюб з італійцам). Гэта натуральны працэс! Ня бойцеся, рускамоўныя беларусы! Гэта лёгка, гэта прыемна, гэта сапраўдная асалода - размаўляць СВАЁЮ мовай, адчувацб сябе этнасам і нацыяй, а не "приживалкой-нищебродкой".

Ответить
+9 +
Виктор , 17:59, 25.09

иван дурак. я навучауся у беларускай школе, каб. не гэта чуда юда писау бы ты письмы за смаленскам, сёння сам жах спытау кали дайшло сирень па беларуску бэз. иван вали в свой мир .чемодан вокзал параша. нацепи фашисткую ленту только не забуть сразу пёрдуть чтоб в бальнице жизни радоваться урод

Ответить
+11 +
hunter, 19:28, 25.09

Сергей полностью прав.
Горжусь витебским земляком в совершенстве владеющим роднай мовай.
Считаю, что в моуным пытаннi не все формы и методы борьбы за восстановление беларусского языка использованы и "Таварыствам беларускай мовы", которое все эти годы наблюдает и констатирует увядание авторитета роднай мовы .
Жыве Беларусь!

Ответить
+18 +
Тут, 20:29, 25.09

Почитать ребенку на ночь сказку на белорусском языке, с ребенком постарше вслух почитать "Новую зямлю" Я.Коласа, сходить в театр Я.Купалы.
Вчера в московско-венском торговом центре на втором этаже увидела объявление о распродаже на белорусском языке - замечательно. В банкомате всегда выбираю белорусский язык. И почему-то вспоминаются выражения наших бабушек, например: каб цябе пранцы узялi!

Ответить
+1 +
грамадзянiн, 22:44, 25.09

надання - вучы родную мову ........наставнiк!

Ответить