29 апреля 2024, понедельник, 4:49
Поддержите
сайт
Сим сим,
Хартия 97!
Рубрики
Комментарии 28
+64 +
STI , 10:39, 9.01

Сяргей Руцэнка, так пачынай размаўляць на роднай мове! я цяпер па магчымасці пішу па-беларуску і чытаю на беларускай мове.

Ответить
+42 +
Чернота, 10:59, 9.01

Уважаю Рутенко. Молодец!

Ответить
+16 +
свядомый, 11:14, 9.01

А кто или что ему мешает?

Ответить
+36 +
А нішто не перашкаджае., 13:16, 9.01

Ён украінец. Што перашкаджае перш беларусам яе вывучыь?
Дзякуй Рутэнка за пазіцыю.

Ответить
+5 +
Белы Легiён, 15:06, 9.01

А нішто не перашкаджае., 13:16, 9.01 !
А с чего ты взял,что он украинец!?
Сергей родился в 1981 году в Минском районе(пос Привольный).Оттуда до Украины несколько сот километров :)
Знаю немножко наш гандбол изнутри.Сергей не один такой там(в гандболе)

Ответить
+4 +
Алесь Нязгода , 22:10, 9.01

А з чаго ТЫ ўзяў што ён не украеінец? Сяргей Міхалок, напрыклад, нарадзіўся ў Дрэздэне. Ці Міхалок павінен звацца немцам? Відаць дрэнна ТЫ ведаеш наш гандбол... зрэштай, не абавязкова звонку ведаць наш гандбол, было б дастаткова каб ТЫ ўважліва прачытаў артыкул - - "...бацькі ў мяне не адсюль родам. Таму і звычкі да мовы мне не прышчапілі..."

Ответить
+68 +
за мову, 11:29, 9.01

i я за бларускую мову i за незалежнасць .

Ответить
+49 +
leo44, 11:40, 9.01

Прыемна сустракаць сярод моладзi разумнага маладога чалавека ! Сярожа, калi захочаш,то авалодаеш нашай мовай .Гэта не вельмi складана...Пачнi з НАРОДНАЙ ВОЛI дыНАШАЙ НIВЫ . Чытай ,адтуль ты будзеш набiраць словы ,можна патроху заносiць iх у слоунiчак...Поспехау у гэтым i ва усiм !

Ответить
+23 +
Сяргей, 12:34, 9.01

Малайчына! Такія людзі нам патрэбныя!

Ответить
+30 +
anI, 12:40, 9.01

Сережа мой одноклассник. Учились вместе в старших классах и дружили семьями!!!Молодца ты после таких слов! а то, что гордость и талант, это никто не обсуждает.
если читаешь, Сергей, мой респект. Инна .(MIS:))

Ответить
+40 +
Студэнт, 12:48, 9.01

Я тоже за белорусский язык и национальные символы.
Ужо наклеіў налепку Пагоня на сввю машыну!

Ответить
+5 +
Da, 13:50, 9.01

Молодчина! Чижовка рулит.

Ответить
+14 +
andrej, 14:30, 9.01

А ещё он поддерживает политику Беларуси и политику России в отношении Украины.

Ответить
+7 +
Pavel, 14:37, 9.01

Так учым справа?
Нехай возьме і перайдзе,
я перайшоў на родненьку мову за пару месяцаў.
З перша саромна было у магазіне сказаць роднаю.
А зараз і у банку і ўсюды толька роднаю.
Акрамя працы.
Там кармаратыўная этыка.
Шкадую што у нас на фірме не гэдак як у кампаніі ABC дзе напэўна і з кліентамі можна Беларускаю размаўляць.

Ответить
+10 +
капитан, 16:17, 9.01

кстати, было бы очень хорошо,если бы
можно было на улице купить и бел-
чырвона-белы и Пагоню, да и иные
нац.символы и атрибуты. и в авто тоже.
как никогда актуальная тема.

Ответить
+10 +
Виктор, 16:37, 9.01

есть магазины где их можно купить, точнее одни магазин (который я знаю), в Минске, около лингвистычнага унiверсiтэта

Ответить
+8 +
юрий, 16:51, 9.01

Не продают национальные символы, ну и в чем проблема? Я на лобовое стекло из салона, наклеил три полоски изоленты: бел-чырв-белую. И недовольные пошли ......

Ответить
+1 +
лясны брат, 18:06, 9.01

Мінск, Чарнышэўскага 3, выдатная крама, дзе ўсё гэта ёсць! І Пагоня і Сцяг і налепкі і ўсё-ўсё-ўсё!

Ответить
+2 +
мова наша будзе жыць, 16:32, 9.01

Трэба крыху пачакаць и так ужэ все напружана

Ответить
+3 +
МММ, 17:15, 9.01

А КТО НЕ ДАЕТ ..УЧИ ДА ГОВОРИ ЭКУЮ СДЕЛАЛИ ПРОБЛЕМУ.

Ответить
-1 +
читач з України, 20:55, 9.01

До "МММ". Яким же дрімучим совком, якою махровою демагогією повіяло від цих слів! Адже вони і в нас в Україні звучать! Мовляв, хто вам забороняє розмовляти на вашій МОВЄ? А ось такі , як ти, "МММ",тільки скопом, не поодинці. Ви захопили, завдяки потуранню неукраїнської влади, пресу, радіо, телебачення, ви платите за російські серіали скажені гроші (Україна щорічно витрачає на них 300 мільйонів доларів!) - але щоб вони були російські, ніяк інакше! Ви, чи такі як ви, і в нашій країні без кінця лементують, що порушуються їх права "разговарівать на родном язикє" - мабуть же, так і в Білорусі. А ти тут патякаєш про те, "екую сдєлалі проблєму". А Сергієві бажаю швидше опанувати рідну мову, і не зважати на манкуртів та яничарів, що лягають під Москву. Жыве Беларусь!

Ответить
0 +
василевс, 8:19, 10.01

Чытач з Украины, а кто не дает вам снимать свои фильмы, сериалы?

Ответить
0 +
Руслан, 9:41, 10.01

Быццам бы з языка зняў. Такія жа думкі былі пра гэтае пасланьне…

Насамрэч, толькі калі мы самі будзем імкнуцца быць беларусамі, тады нешта ў нас пачше зьмяняцца. Кам мяне не лічылі маскалём, я перайшоў на беларускую, родную мову. Таму цяпер мяне болей разумеюць і ў Польшчы, і, нават, у Літве. У сэнсе апошніх падзей, стаўленьне да тых, хто размаўляе на расейскай мове па-за межамі Беларусі пагоршылася. У Польшчы, нават зь некай насьцярогай глядзяць на усіх, хто размаўляе на "могучем". А калі размаўляеш па-беларуску, дык і нейкі інтарэс у суразмоўцы бачна, да і для самога сабе, як асобы. Лічу, што мова – найлепшая "прылада" каб у межах Мытнага, і Еўраазіяцкага Саюзаў з Расеяй, не страціць сваю самабытнасьць (і мову, якая зараз парабуе нашае падтрымкі).

Ответить
+8 +
Бандерівець:), 17:17, 9.01

Як називаються люди, яким все одно, якою мовою спілкуватися, яким все одно під яким прапором жити, яким все одно, в яку Церкву ходити?

Ответить
+2 +
Hello, 17:57, 9.01

Поддерживаю!

Ответить
0 +
ДимаС, 19:49, 9.01

Родная мова будзе жыць, але пляшывы какеiст 20 гадоу знiшчае яе...

Ответить
0 +
Лявон, 21:39, 9.01

Малайчына!
Жыць у краине патрэбна валодаць беларускай мовай.

Ответить